Sun setting on a desert landscape where a young Navajo woman is learning to weave blankets
Image

Each Task Force member will serve on one of six subcommittees. More than 100 volunteers — representing a range of ages, expertise, and geographic diversity — have been tapped to provide expert advice on different aspects of the statewide initiative and redesign process.
Teenage Navajo Girl
The Great Salt Lake at sunset

Fingers on a piano
Slot canyon in Utah with clear sky and vibrant earth. One man stands in the distance.

Education Subcommittee


Commissioner: Rep. Elizabeth Weight

Laís Martinez
assistant commissioner of equity, diversity, and inclusion, Utah System of Higher Education

Cathy Jensen
education specialist, Utah State Board of Education

Robert Austin
responsible officer, exchange visitor program, Utah State Board of Education

JoAnna Sorensen
elementary social studies specialist, Utah State Board of Education

Dr. Chuck Foster
American Indian education specialist, Utah State Board of Education

Naomi Watkins
English language arts specialist, Utah State Board of Education

Dessie Olson
education specialist, Salt Lake City School District

Bianca Mittendorf
Title IX coordinator, Davis School District

Stasha Wheeler
curriculum specialist, Granite School District

Willy Palomo
program manager, Center for the Book, Utah Humanities

Elizabeth Heath
archivist, The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints

Lisa Cluff
director of the Beverly Taylor Sorenson Foundation

Aspen Jensen
Confederated Tribes of the Goshute Reservation

Jean Tokuda Irwin
arts education program manager, Utah Arts & Museums

Wendy Rex-Atzet
public history program manager, Utah Division of State History

History Subcommittee


Commissioner: Rep. Robert M. Spendlove

Axel Ramirez
professor of elementary and secondary education, Utah Valley University

Paul Reeve
Simmons Chair of Mormon Studies, professor of history, University of Utah

Yvette Tuell
policy analyst, Shoshone-Bannock Tribes

Cynthia Benally
assistant professor of education, Culture & Society, University of Utah

Eileen Quintana
Title VII program manager, Nebo School District

Brenda Whitehorse
director, heritage language program, San Juan County School District

Charles Stormont
director of right of way, Utah Department of Transportation

Farina King
associate professor of history, Northeastern State University; director, Northeastern State University Center for Indigenous Community Engagement

Greg Smoak
director, American West Center, associate professor of history, University of Utah

Jami Van Huss
director, Hyrum City Museum

Jennifer Ortiz
director, Utah Division of State History

Brad Westwood
senior public historian, Utah Department of Cultural & Community Engagement

Ken Williams
director, Utah State Archives

John Hartvigsen
program advisory and vexillologist, Colonial Flag Foundation

Mike Mower
Governor’s Senior Advisor of Community Outreach and Intergovernmental Affairs

Ron Fox
president/owner, The Fox Group

Joseph Shelton
Utah citizen

Design Review Subcommittee


Commissioners: Gov. Spencer J. Cox and Sen. Daniel McCay

Jim Glenn
visual arts manager, Utah Division of Arts & Museums

Nancy Rivera
visual arts coordinator, Utah Division of Arts & Museums

Jean Tokuda Irwin
arts education program manager, Utah Division of Arts & Museums

Sarina Villareal Ehrgott
director of marketing and brand, Utah Department of Cultural & Community Engagement

Pete Codella
associate managing director of communications, Governor’s Office of Economic Opportunity

Loggins Merrill
manager, Utah Department of Workforce Services

Gabriella Huggins
executive director, Art Access

Day Christensen
contributing artist, Modern West Fine Art

Zach Winegar
marketing director, America First Credit Union

John Hartvigsen
flag historian and vexillologist, advisory board member, Colonial Flag Foundation

DeVaughn Simper
operations manager, Colonial Flag

Maria Sykes
executive director, Epicenter

Soonju Kwon
GSBS Architects and Soonju Kwon art studio

Fazilat Soukhakian
associate professor, photography, Utah State University

Paul Reeve
Simmons Chair of Mormon Studies, history professor, University of Utah

Dr. Stephen Lee
dean, College of Humanities and Social Sciences, Dixie State University or Utah Tech University

Molly Morin
assistant professor of art, Weber State University

Elpitha Tsoutsounakis
assistant professor, multi-disciplinary design, University of Utah

Gareth Fry
assistant professor of graphic design, Utah Valley University

Jeffrey Hanson
chair, Art and Design Department, Southern Utah University

Joslynn Taylor
Utah Valley University student, Best in Show winner, DesignArts Utah ’21

Kassie John
University of Utah student, lead designer, Bahozhoni

Bradley Hornfischer
amateur vexillologist and Brigham Young University engineering student

Public and Community Outreach Subcommittee


Commissioners: Lt. Gov. Deidre Henderson and Rep. Stephen G. Handy

Susan Wood
communications director, Utah League of Cities and Towns

Brandy Grace
CEO, Utah Association of Counties

Jeffrey Van Hulten
public affairs director, Utah State Board of Education

Donna Law
executive director of development and government relations, Southern Utah University

Pete Codella
associate managing director of communications, Governor’s Office of Economic Opportunity

Rossina Lake
public information office, Utah Governor’s Office

Edwin Espinel
Spanish public information officer, Utah Department of Health

Ellen Weist
public information officer, Utah Department of Cultural & Community Engagement

Multicultural Subcommittee


Commissioner: Sen. Luz Escamilla

Jackie Thompson
former director of educational equity department, Davis School District.

Michelle Love-Day
associate director of educational equity, Granite School District

Claustina Reynolds
assistant principal, Ecker Hill Middle School

Gabriella Huggins
executive director, Art Access

Ciriac Alvarez
senior policy analyst, Voices for Utah Children

Fatima Dirie
policy advisor for refugees and new americans, Salt Lake City’s Mayor’s Office

Jake Fitesemanu Jr.
co-founder, Utah Pacific Islander Health Coalition

Ofa Matagi
clean energy access and equity Associate, Utah Clean Energy

Lillian Tsosie-Jensen
Otta Leadership and Development

Luna Banuri
executive director, Utah Muslim Civic League

Aabir Malik
vice president of development, Colmena Group

Emilio Manuel Camu
president,
OCA Asian Pacific Islander American Advocates Utah

Satin Tashnizi
executive director/co-founder, Emerald Project

Tiffany Chan
vice president, Associated Students of the University of Utah

Jon Marshall
associate professor, Weber State University

Neelam Chand
founder/CEO, Shift SLC

Chance Hammock
Utah citizen

Tourism Subcommittee


Commissioner: Sen. Jake Anderegg

Bianca Lyon
director of community & partner relations, Utah Office of Tourism

Mark White
vice president of sales & services, Visit Salt Lake

Julie Hollist Terrell
director, Cache Valley Visitors Association

Sara Otto
marketing manager, Greater Zion Convention & Tourism Office

Maria Sykes
executive director, Epicenter, Green River

Natalie Randall
director, Utah Tourism Industry Association

Nathan Rafferty
president/CEO, Ski Utah

Pitt Grewe
director, Utah Office of Outdoor Recreation

James Toledo
program manager, Utah Division of Indian Affairs

Ellen Weist
public information officer, Utah Department of Cultural & Community Engagement